Get In Touch

Interactive Bar

Translate
Our Lady and St Oswald's Catholic Primary School

Our Lady and St Oswald's Catholic Primary School

With Christ at our centre; we can live, love and learn together to be the best we can

School Values

  • Respect
  • Understanding
  • Honesty
  • Respect
  • Understanding
  • Honesty
  • Respect
  • Understanding

Meet Our Governors

OUR GOVERNING BODY 

 

Headteacher Nicola O'Dwyer              
Parent Governors

Amanda Ali

Ruth Patel

Staff Governor Allison Stowell
Local Authority Governor Paul Milner
Foundation Governors

Julia Thomas

Margaret Williams

Sarah Dudley

Cathy Osselton

Richard Dover

Maeve Gambrell

Clerk to the Governors Liz Gibbons
   

 

GOVERNING BODY RESPONSIBILITIES 2020-2021

Committee membership is decided at the first Full Board meeting of each academic year

COMMITTEES  MEMBERS COMMITTEE CHAIR
Admissions Julia Thomas,  Nikki O'Dwyer, Sarah Dudley, Maeve Gambrell  Julia Thomas
Premises, Health & Safety (Safeguarding) Cathy Osselton, Sarah Dudley, Ruth Patel, Paul  Milner, Nikki O'Dwyer Cathy  Osselton
Personnel Nikki O'Dwyer,  Julia Thomas, Amanda Ali, Richard Dover, Margaret Williams Julia Thomas
Finance Maeve Gambrell, Julia Thomas, Cathy Osselton, Nikki O'Dwyer,  Allison Stowell Julia Thomas
Religious Education, Standards and Curriculum Margaret Williams, Nikki O'Dwyer,  Amanda Ali, Richard Dover, Allison Stowell Margaret Williams
Pupil Discipline Julia Thomas,  Cathy Osselton (reserve Paul Milner) Margaret Williams
Complaints* Amanda  Ali, Richard Dover  (Reserve: Maeve Gambrell)

Amanda Ali

Staff Dismissal/Discipline* Maeve Gambrell, Sarah Dudley, Paul Milner Maeve Gambrell
Staff Discipline and Dismissals Appeals* Cathy Osselton, Ruth Patel Cathy Osselton
Pupil Discipline Appeals Committee*  Amanda Ali, Sarah Dudley, Ruth Patel  Amanda Ali

*Clerk to be confirmed prior to meeting as it may be more appropriate to use an external clerk

 

LINK GOVERNORS 

Looked After Children LAC Julia Thomas
Early Years Foundation Stage Maeve GAmbrell / Amanda Ali / Sarah Dudley 
Safeguarding, Child Protection Margaret Williams / Julia Thomas
Special Education Needs Amanda Ali
RE Margaret Williams
Safer Recruitment Training

Nikki O'Dwyer / Julia Thomas / Margaret Williams Williams

E-Safety & Web Site Compliance Richard Dover 

 

 

 

SCHOOL DEVELOPMENT PLAN AND SELF EVALUATION FORM RESPONSIBILITIES

Progress against previous inspection issues All Governors responsibility
Effectiveness of leadership and management

Julia Thomas

Paul Milner

Cathy Osselton

The quality of teaching, learning and assessment

Julia Thomas

Margaret Williams

Personal development, behaviour and welfare

Margaret Williams

 

Outcomes for children and learners

Margaret Williams

Julia Thomas

Effectiveness of Early Years Provision

Maeve Gambrell

Amanda Ali

Sarah Dudley

Overall effectiveness All Governors responsibility

 

 APPOINTMENT INFORMATION

Full Name

Date of Appointment

Term of Office

End of Term

Date if Stepped Down in last 12 months

Appointed by

Claire Eke

06/06/2014

4 years

05/06/2018

0/06/2018

Parents

Maeve Gambrell

30/09/2015

4 years

27/11/2023

n/a

Diocese

Fr Philip Kuzhilparambil CMI

01/09/2012

4 years

31/08/2020

31/08/2020

Diocese

Rev Stephen McKenna

01/09/2012

4 years

31/08/2020

01/02/2018

Diocese

Helen Quigley

14/09/2015

4 years

13/09/2019

06/07/2018

Diocese

Stewart Smith

01/09/2013

4 years

30/08/2017

31/07/2017

Diocese

Philip Tiddy

01/01/2016

4 years

31/12/2019

October 2019

Diocese

Louise Whitgreave

01/09/2015

 

31/12/2016

31/12/16

ActingHeadteacher

Andrea Lee (Vacancy)

 

 

4 years

 

01/12/2015

Local Authority

Brendan Collins (Vacancy)

 

4 years

 

02/07/2015

Diocese

David Mathews

(Vacancy)

01/09/2012 4 years   31/08/2016 Diocese
Karen Rose (Vacancy)   4 years   10/06/2016 Staff
Gabrielle Hare 01/10/2016 4 years   31/07/2017 Staff
Nicola O'Dwyer 01/01/2017     n/a Headteacher
Julia Thomas 01/01/2017 4 years 31/08/2024 n/a Diocese
Margaret Williams 01/01/2017 4 years  31/08/2024 n/a Diocese
Paul Milner 01/06/2018 4 years  31/05/2022 n/a Local Authority
Priscilla Evans 01/06/2018 4 years 31/05/2022 April 2019 Diocese
Amanda Ali 01/06/2018 4 years 31/05/2022 n/a Parent
Rebecca Manning 01/10/2017 4 years  30/09/2021 August 2019 Staff
Sarah Dudley 01/10/2018 4 years 01/10/2022 n/a Diocese
Cathy Osselton 01/10/2018 4 years  01/10/2022 n/a

Diocese

Allison Stowell 27/11/2019 4 years 27/11/2023 n/a  Staff
Ruth Patel 27/11/2019 4 years 27/11/2023 n/a Parent
Richard Dover 27/11/2019 4 years 27/11/2023 n/a Diocese
           

 

RELEVANT BUSINESS AND PECUNIARY INTERESTS*

GOVERNOR

BUSINESS INTERESTS

GOVERNOR ROLE IN OTHER SCHOOL

INTERESTS

Richard Dover

 

Governor of Carrighofa Primary School

 

Paul Milner

Shropshire Councillor

Oswestry Town Councillor

   
 None other reported      

 

 

RECORD OF GOVERNORS’ ATTENDANCE AT MEETINGS OVER PAST YEAR (2019/20)

 (NB only two Full Board meetings held during this year due to Coronavirus Pandemic 

 

 

 

Attendance at Meetings

   

Governor

 

Full Board

RE, Standards & Curriculum

Finance

Premises, Health & Safety and Safeguarding

Admissions Personnel 

Amanda Ali

2

3

 

1

  1
Richard Dover 2 1        

Sarah Dudley

1     2 1 1

Maeve Gambrell

2 1 2 1 1  

Paul Milner

2     2    
Nikki O'Dwyer   3 3 3 1 1

Cathy Osselton

2   3 1    

Ruth Patel

2          

Allison Stowell

2 3 2      

Julia Thomas

2   3   1 1

Fr Kuzhilparambil

2     1   1

Margaret Williams

1 3 2      

 

 

 

 

 

 

Top